» LYS-1 Sona Erdi, LYS Puan Hesaplama Sitemizde

Yayınlanma Zamanı: 2010-06-19 12:39:00LYS Puan Hesaplama

 

LYS-1, Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirildi. LYS-1, 1882 binada, 28 bin 509 salonda gerçekleştirildi. Sınavda 86 bin 536 personel görev aldı.


Sınava 601 bin öğrenci katıldı. Sınav saat 10.00'da başladı ve 120 dakika sürdü. Öğrencilere, 50 soruluk Matematik Testi için 75 dakika, 30 soruluk Geometri Testi için 45 dakika süre verildi.
Yabancı Dil Sınavı LYS-5 ise saat 14.30'da yapılacak ve sınav 120 dakika sürecek.
Sınava giren 31 bin 300 adaya, 80 soru sorulacak, sınav Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere 3 dilde yapılacak.

 

LYS PUANLARININ HESAPLANMASI

LYS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Her adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacak.         

 

Hesaplanan standart puanlar, testlerin ağırlık oranları kullanılarak Ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacak. ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacak.        

 

LYS'de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.         

 

LYS sonuçlarının 15 Temmuz'a kadar internet aracılığıyla internetten adaylara duyurulması planlanıyor. Sınava giren ve sınavı geçerli sayılan tüm adaylara LYS Sınav Sonuç Belgesi gönderilecek. Bu belgede adayın her testteki doğru ve yanlış cevap sayısı, LYS puanları ve başarı sıraları, OBP ve AOBP'leri, yerleştirme puanları ve başarı sıraları yer alacak. Sınav sonuç belgesinde bir adayın yerleştirmede kullanılmayacak olan puanları yer almayacak.

 

Dileyen adaylarımız LYS puanlarını sitemiz üzerinden de hesaplayabilirler. Bunun için ilgili sayfaya gitmek için tıklayınız: LYS Puan Hesaplama

 

YGS ve LYS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirme, merkezi olarak yapılacak.

 

Kaynak: AA, ÖSYM, lys-puan-hesaplama.blogcu.com


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !