» LYS Çalışma Teknikleri- Hatırlatmalar !

Yayınlanma Zamanı: 2010-05-17 22:41:00LYS’DE FAZLADAN YAPILAN HER SORU SIRALAMAYI YÜKSELTİR


Yükseköğretim Geçiş Sınavı, adayların tüm bilgilerini ve mantık, yorumlama yeteneğini ölçen sorulardan oluşuyordu. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ise tüm ortaöğretim müfredatını kapsayan, bilginin ölçüldüğü bir sınav. LYS’lerin toplam puan içindeki katkısının yüzde 60 olduğu göz önüne alınırsa, adayların, kalan sürelerini sistemli bir şekilde çalışarak geçirmeleri gerekiyor. Eski sistemde birinci bölüm yüzde 60, ikinci bölüm yüzde 40 oranında etki ederken, yeni sistemde durum tam tersine döndü.


LYS, tüm ortaöğretim müfredatını kapsadığı için bazı YGS konularından da soru gelmesi bekleniyor. Adayların bu konuları unutmamak için zaman zaman YGS konularını tekrar etmelerinde fayda var. Ayrıca eksik konuları belirleyerek, yeni bir çalışma planı yapmalılar. Bol miktarda soru çözerek öğrendiklerini pekiştirebilirler.
Sınav pratiklerini geliştirmeleri için deneme sınavlarına girmenin de yararı olur. LYS’ler ders bazında yapılacak. Yani, her dersin süresi kendisi için kullanılacak. Bu nedenle fazladan yapılacak her soru, adayın sıralamasını bir adım yukarı çıkaracak.

 

GÜNLÜK EGZERSİZLER YAPIN


Başarılı olmak için çalışma tek başına yeterli değil. Adayların beslenme ve uyku düzenlerine özen göstererek sağlıklarını korumaları gerekiyor. Haftada 3-4 gün birer saatlik yürüyüş ve egzersiz sayesinde bu süreci daha rahat geçirebilirler. Son haftalarda yapılacak verimli çalışmanın, başarıyı ileri taşıyacağı unutulmamalı.

 

Kaynak: Hürriyet

 

LYS Çalışma Teknikleri , LYS Çalışma Taktikleri, LYS Tüyoları, LYS'nin YGS'ye etkisi


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !