» LYS ile İlgili Sık Sorular Sorular

Yayınlanma Zamanı: 2010-05-17 22:46:00LYS = Lisans Yerleşirme Sınavı

Hakkında Merak Edilenler ve Cevapları

 

LYS Nedir, LYS Hakkında


· LYS’de, YGS’de çıkan konulardan soru çıkacak mı ve sorular çok mu zor olacak?
LYS, ortaöğretim 9. sınıf ve sonraki yıllarda okutulan derslerle ilgili soruların yer aldığı bir sınav olacak. Bu nedenle YGS’de çıkmış konulardan da soru gelebilir. Ancak LYS soruları biraz daha bilgi ağırlıklı olacak.


· YGS’de istediğim performansı gösteremedim. LYS’de bunu telefi edebilir miyim?
Toplam puan içinde YGS’nin ağırlığı yüzde 40, LYS’nin ise yüzde 60 olduğu düşünülürse, LYS’den yüksek netler yaparak iyi bir başarı sırasına ulaşabilirsiniz.


· Aldığım puanların ne işe yaradığını anlamıyorum. Biz tercih sürecinde ne yapacağız?
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, tercih döneminde üniversitelerin taban puanlarının yeni sisteme dönüştürülmüş halini yayınlayarak adaylara yardımcı olunacağını açıkladı.


· Kılavuzda aynı isme sahip bazı bölümler (örneğin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Bankacılık ve Finans) hem YGS hem de MF veya TM puanlarıyla tercih edilmekte. Bunun nedeni nedir?

Bu bölümlerden bazıları yüksekokula, bazıları ise fakülteye bağlı. Fakülteye bağlı olanlar MF ya da TM puan türlerine göre öğrenci alırken, yüksekokullara bağlı olanlar YGS puan türlerine göre öğrenci alıyor. Yüksekokullara bağlı olan ve YGS puan türleriyle öğrenci alan bu bölümler, ayrıca meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin ek puanla yerleşebileceği bölümler.


· Herhangi bir puan türünde 140.000-179.999 arasında puan alan bir aday, Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği programını tercih edebilir mi?

Hayır. Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği programını tercih edebilmek için DİL -1 puanının 180.000 ve üzeri olması gerekir.


· Kaç tercih yapma hakkım var?
Toplamda 24 tercih hakkı var. Ama tamamını kullanmak zorunlu değil.


· YGS puanları hangi yükseköğretim programlarına girişte kullanılacak?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarının devamı niteliğinde olan ön lisans programları
AÖF lisans ve ön lisans programları (İngilizce Öğretmenliği hariç)
Özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan yükseköğretim programları
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun adayların yerleştirilmesinde ek puan uygulanan yükseköğretim lisans programları
Not: Yalnız öğretmen lisesi mezunlarına ek puan uygulanan bazı öğretmenlik programlarına girişte MF, TM, TS ve DİL puanları kullanılır. Buna karşılık hem mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu çıkışlı adaylara, hem de öğretmen lisesi çakışlı adaylara ek puan uygulaması olan lisans programlarına yerleştirmede YGS puanları göz önüne alınır.

Kaynak: Hürriyet

 

LYS Nedir, LYS Hakkında Bilgiler, LYS Ne Demek, LYS'nin Açılımı, LYS Sınavı,  LYS Sistemi


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !